Putpelių laikymo sąlygos.

Prieš pradedant laikyti putpeles Jūs turite pamastyti ar galėsite suteikti paukšteliams visas reikalingas sąlygas, nes jei nesuteiksite reikalingų sąlygų, paukšteliai pradės sirgti ir kristi (t.y. mirti). O Jums iš verslo liks tik nuostolingai vykdyta veikla. Visų pirma aptarsime mikroklimatines sąlygas, o vėliau ir patį apšvietimą. Temperatūra: Prieš laikant putpeles patalvoje turi būti pilnai pasirūpinta šiluma. Patalpos temperatūra gali svyruoti nuo 18-24 C. Ideali temperatūra būna kai siekia apie 20 C. Prie 16 C ir prie 25 C temperatūros, putpelės nustoja dėti kiaušinius. Vėdinimas: Patalpa kurioje laikomos putpelės turėtų būti šilta, sausa, gerai vėdinama (šiltuoju laiku apie 5.0 m3/h, o šaltuoju metu laiku apie 1.5 m3/h). Putpelės nepakenčia skersvėjų. Vanduo: Kiekvieną ar bent kas antrą dieną turėtų būti pakeistas vanduo į šviežų. Jei nepasirūpinsite šiuo svarbiu gamtos išteklio tiekimu. Paukšteliai pradės sirgti įvairiomis kepenų nepakankamumo ligomis. Drėgmė patalpoje: Suaugusios putpelėms santykinė oro drėgmė turėtų būti ne mažesnė kaip 55 %. ir ne didesnė nei 65%. Jei drėgmės bus per daug ar per mažai, paukšteliai pradės širgti ir žūti.

Putpelės mėgsta šilumą

Putpeles galima auginti nedideliame narve. Jeigu paukščiai bus apgyvendinti erdviuose narvuose, jie gali jaustis nejaukiai, nedėti kiaušinių. A.Miliuvienė rekomenduoja narvo sienelėms naudoti metalinį tinklą iš 2,5–3 mm vielos su 20 mm tarpais, grindims – standų, tankesnį (10×10 mm) tinklą. Narvelio grindis patariama daryti su nuolydžiu, kad padėti kiaušiniai nuriedėtų į vieną vietą ir paukščiai jų nesutrintų. Po grindimis būtina padėti talpyklą išmatoms, patiesti popieriaus ir juos kasdien keisti. Narvelyje būtina įrengti girdyklą, pastatyti dubenį su smėliu. „Jeigu putpeles norėsite auginti dėl kiaušinių, viename narvelyje apgyvendinkite 2–3 pateles ir vieną patinėlį“, – pridūrė ŽŪR atstovė. Putpelių patelės bijo šalčio. Joms auginti tinkamiausia šviesi, šilta, nuo skersvėjų ir tiesioginių saulės spindulių apsaugota vieta. Tamsioje vietoje putpelės nustoja dėti kiaušinius. Ryškioje šviesoje paukščiai būna neramūs, puola vienas kitą. Esant tokioms sąlygoms patariama dieną narvą uždengti tankesniu audiniu.

Apšvietimas putpelėms

Patalpa gali būti su langais ir be jų. Suaugusioms putpelėms apšvietimas reikalingas 5W/m2, o mažyliams reikia 3W/m2 t.y. nuo 3.5 – 10 lux. Jei šviesa yra per ryški arba staigiai įsijungia – atsijungia, mirksi, tuomet paukšteliai patiria daug nervinio pobūdžio streso, pradeda kapotis, peštis, padidėja tikimybė, jog užkapos partnerius ir jų likimas pasibaigs mirtimi, imunitetas silpnėja, sumažėja kiaušinių dėjimo produktyvumas, pasikeičią kiaušinių mineralinės sąvybės, netenkama daug vitaminų, krenta suaugusių putpelių kūno svoris. Būtinai reikia sureguliuoti apšvietimą, panaudojant automatinius reguliatorius. Mažų putpeliukų pratinimas prie šviesos ciklų kaitos: Nuo 1 – 35d. Turi būti pastoviai įjungtas apšvietimas t.y. 24h per parą; Nuo 36-38d. pradedame pratinti prie 23h. šviesos ir 1h tamsos rėžimo; Nuo 38-40d. pradedame pratinti prie 22h. šviesos ir 2h tamsos rėžimo; Nuo 40-42d. pradedame pratinti prie 20h. šviesos ir 4h tamsos rėžimo; Nuo 42-252d. pradedame pratinti prie 18h. šviesos ir 6h tamsos rėžimo.

Putpelės ne tik dėl grožio

Pirma naminių putpelių veislė išvesta Japonijoje. Paukštininkystės ūkiuose auginamos Kalifornijos, estiškos, prancūzų didžiosios, angliškos baltosios. Labiausiai paplitusios japoniškos putpelės. Lietuvos žemės ūkio rūmų (ŽŪR) atstovė Aldona Miliuvienė pabrėžė, kad, skirtingai negu kitų vištinių paukščių, putpelių patelės yra sunkesnės už patinėlius. Pjauti skirtos putpelių patelės sveria 170–190 g, patinėliai – 150–165 g, prancūzų didžioji užauga iki 300 g. Šių paukščių gyvenimo trukmė – iki 5,5 metų. Patelės bręsta sparčiai ir kiaušinius pradeda dėti nuo 45–47 dienos. Laikomos narveliuose gali padėti iki 320 kiaušinių per metus. Pasak pašnekovės, mėsai auginamos prancūziškos, kiaušiniams – japoniškos ir estiškos putpelės, grožiui – Kalifornijos putpelės. Dviejų mėnesių paukščiai jau tinka mėsai.